Napájení PC skříně

Kategorie: webovsem.wz.cz
Napájení PC skříně

Archiv z webovsem.wz.cz článek pod téma Počítač a co je v něm

>zdroj el. energie...<

Co má zdroj za úkol a proč je důležitá i síla zdroje, to i mnohem víc Vám popíši v následujícím článku...

03.01.2009 (16:00), adminmarty, Popis Počítače a jeho Příslušenství, komentováno 0×, zobrazeno 119×

Zdroj elektrického napětí regulovaného příjmem ze zásuvky klasického napětí 220v a omezení jen na tu potřebnou výstupní zásobu proudem potřebným pro provoz PC.

Tak nějak by to většina řekla poněkud složitěji, ale o to výstižněji... Zdroj el. napětí, v angličtině psaný jako Source of Power, je vlastně takovým srdcem v jistém slova smyslu.

drobnou charakteristiku jsem si vypůjčil ze serveru http://ddworld.cz/ a ta je zde:

"Co je to vlastně počítačový zdroj:

Hodně zjednodušeně řečeno je zdroj jakýmsi měničem napětí, kdy v sobě přeměňuje přicházející napětí (u nás střídavé napětí 230V při 50Hz) na stejnosměrná napětí (v závislosti na typu zdroje jsou dnes hlavní větve 3,3V 5V a 12V) pro jednotlivé komponenty, které si je dále mění tak, jak potřebují.

Zdroje procházely a procházejí neustálým vývojem standardů a formátů. Nebudu zde rozebírat charakteristiky každé z nich ( kdo chce na adrese http://www.formfactors.org , odkud jsem čerpal, je o tom plno povídání), pouze zde uvedu ty dnes nejvíce používané. Tím je ATX12V 2.0. Ten se navíc dnes vyskytuje již ve vývojových verzích ATX12V 2.01, ATX12V 2.1 a ATX12V 2.2. Opět na více zmíněných stránkách najdete specifikace a odlišnosti, i když se vlastně jedná stále o jeden formát, tak byla udělaná určitá vylepšení opět více méně pro stabilizaci napájení, kvůli zvyšující se spotřebě součástek, zejména u nejvýkonnější Intel a také SLI a Crossfire grafických systémů je to nutnost.

ATX12V 2.0 je označení dnes nejpoužívanějšího standartu vyznačuje se oproti starším verzím 24pin hlavním napájecím konektorem a zejména zdvojenou 12V větví a tím nárůstem výkonu celého zdroje, což při dnešní spotřebě komponent bylo nutností. Důvody pro přechod na ATX12V 2.0 byly dva , nový formát BTX - prosazovaný zejména Intelem, jelikož se předpokládali vysoké energetické ztráty a tudíž nároky na chlazení procesorů, které by v dnešních ATX PC skříních nešli uchladit. AMD, které tyto problémy nemá, tento formát bude zcela ignorovat. Naštěstí se žádná reforma nekoná a BTX dnes leží zcela na okraji zájmu a tedy není důvod se tu o ní více vyjadřovat. Druhým a podle mě i lepším důvodem byl přechod na PCIe sběrnice, tedy nahrazení starých AGP a PCI, kdy se do nových sběrnic usazují mnohem více energeticky náročnější zařízení.

Konektory se kterými se na dnešních zdrojích setkáte jsou:

konektory

Zleva: FDD - HDD (optické mechaniky atd.) - 12V pro CPU - SATA napájecí konektor - Hlavní napájecí 24pin konektor

Proč vlastně potřebuji výkonný zdroj?

Spotřeba počítačů neustále roste, dokonce pomalu začínají být největšími žrouty energie vůbec. Počítač nemá stabilní spotřebu, jeho spotřeba se neustále mění, jelikož všechny dnešní komponenty mají šetřící režimy, a tak pokud některá komponenta na plno jet nemusí, sama se přepne do klidového režimu a spotřebovává výrazně méně, než ve špičce. Důvodem, proč pořizujeme 300 a více wattové zdroje jsou právě špičkové odběry, které dosahují mnohonásobně vyšších hodnot. Konkrétně běžný počítač pokud je v chodu, ale nevykonává takřka žádnou činnost procesor jede v omezeném stavu, stejně tak grafická karta a ani ostatní komponenty nejsou zatěžovány spotřebovává dohromady okolo 100-120W, ovšem začnete-li využívat součástky, spotřeba okamžitě naroste na vysoké hodnoty dnes běžně okolo 250-350W čisté spotřeby komponent u výkonnějších strojů tak není výjimkou 500-600W čisté spotřeby, odebírané ze sítě.. "

Dle mého názoru plně vystihuje definici úplného základu, pokud tedy nechcete pomálu vědět, jak si snad takovýto zdroj vytvořit doma... !

Dotazy buďto pod článek anebo do Fóra - díky Adminmarty

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.